Miłosne perypetie bogatej brytyjskiej rodziny

Mój książę to książka otwierająca cykl powieści o brytyjskiej rodzinie Bridgertonów. O tej serii autorstwa Julii Quinn zaczęło być głośno jakiś czas temu, a to za sprawą serialu, który powstał na podstawie literackiego pierwowzoru. W serię wpisuje się łącznie osiem książek, które przedstawiają nam miłosne perypetie grupki XIX wiecznych bohaterów. Czy bridgertonowie książka to opowieść warta uwagi? Jakich czytelników może zainteresować? I czy poszczególne tomy cyklu można czytać samodzielnie?

Wielkie miłości i eleganckie bale

Bridgertonowie to historia, która łagodnie splata ze sobą dwa gatunki. Mamy tu i odrobinę romansu, i odrobinę powieści obyczajowej. Julia Quinn pisze w taki sposób, aby uniknąć zaburzenia równowagi pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Jej opowieść jest zbalansowana i nieprzeładowana niepotrzebnymi elementami. W pierwszym tomie poznajemy dwójkę głównych bohaterów, którzy w kolejnych częściach odgrywać będą centralną rolę. Jednocześnie nie są to jedyne osoby, którym uda się wyjść na plan pierwszy. Pisarka już w tomie wprowadzającymi przedstawia nam drugoplanowych bohaterów, którzy powrócą w kolejnych powieściach i dostaną o wiele więcej miejsca w historii. To świetne rozwiązanie, gdyż wywołuje w czytelniku ciekawość i chęć sięgnięcia po dalszy ciąg tej eleganckiej opowieści o miłosnych perypetiach w dziewiętnastowiecznym Londynie. 

Lekka, zabawna i niewymagająca

Choć cała seria Julii Quinn opiera się na intrygach, plotkach i niedopowiedzeniach, to trzeba przyznać, że jest to jeden z lżejszych i zabawniejszych cykli w swoim gatunku. Oczywiście pojawiają się tu dramatyczne i smutne momenty, jednak te przeplatane są doskonale wyważonym poczuciem humoru autorki. Dla kogo jest więc seria o Bridgertonach? Dla wszystkich tych poszukują lekkiej i niezobowiązującej serii skupiającej się na wątkach obyczajowo-romantycznych. Serii, która przeniesie nas do klimatycznego, eleganckiego Londynu.